poniedziałek, 15 lutego 2010

Uprawa soi


Soja to taki produkt który nie jest popularny z Polsce ale jego uprawa w niektórych częściach Polski odbywa się lecz nieznacznie. Przede wszystkim soja wymaga bardzo dobrej gleby. Fachowo to brzmi że jest wymagająca glebowo. Jest bardzo wrażliwa na mrozy czyli Polska nie jest takim idealnym krajem do jej uprawy. Aby roślina zawierała jak najwięcej białka musi być w ciągłym nasłonecznieniu. To że potrzebuje żyznej gleby już mówiłem.

Uprawa oczywiście odbywa się na wiosnę. Znawcy tej rośliny opracowali a wcześniej przetestowali 5 sposobów uprawy soi. Wszystkie są niby skuteczne i dobre ale Ci którzy raz uprawiali soję i im "wyszło" to wątpię żeby zmieniali swoje działanie na inne. Tak może żeby nie przynudzać za bardzo to powiem jeszcze że soja ma duże wymagania odnośnie nawożenia. Trzeba ją intensywnie nawozić dość często i bardzo tego pilnować.

Gdy już nam wyrośnie i będzie całkowicie gotowa do spożycia to możemy z niej przygotowywać super potrawy. Przede wszystkim otrzymane produkty z tego warzywa to produkty bez konserwantów. Można je podawać małym dzieciom oraz alergikom.

Najlepsze potrawy w dieta sojowa według mnie to kiełbaski z soi i parówki z soi . Wszystkie potrawy z soi są dla mnie dobre ale rzecz jasna że każdy ma swoje ulubione. Takie niemodyfikowane genetycznie pożywienie jest w dzisiejszych czasach bardzo niezbędne do odpowiedniego odżywania tak samo jak artykuły mleczarskie hurt Warszawa.